Microchip Technology PIC18F4553T-I/ML
PIC18F4553T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4553T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4553T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4553T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F4553T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4553T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4553T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4553T-I/ML
Related LinksPIC18F45, PIC18F4553T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4553T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4553T-I/ML
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
IC USB FS SERIAL UART 32-QFN datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M6 PIDG datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LIN V ULOW 6DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4NL-2CFA-B4 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf