Microchip Technology PIC18F458-E/PT
PIC18F458-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F458-E/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F458-E/PT.pdf
Availability of PIC18F458-E/PT
QUANTITY
PIC18F458-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F458-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F458-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F458-E/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F458-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F458-E/PT Details Description
Related parts for PIC18F458-E/PT
FUSE BOARD MOUNT 4A 24VDC 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.3V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 90PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CABLE 1M MCX ML - SMA ML 50 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-1266-B datasheet.pdf
10000UF 16V 25X30MM 85C 5000H datasheet.pdf