Microchip Technology PIC18F4580-I/PT
PIC18F4580-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4580-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4580-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4580-I/PT
QUANTITY
PIC18F4580-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4580-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4580-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4580-I/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4580-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4580-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4580-I/PT
IC REG CTRLR PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 100-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 5W datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf