Microchip Technology PIC18F45J50-I/PT
PIC18F45J50-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45J50-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F45J50-I/PT.pdf
Availability of PIC18F45J50-I/PT
QUANTITY
PIC18F45J50-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45J50-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F45J50-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.15 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45J50-I/PT
Related LinksPIC18F45, PIC18F45J50-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45J50-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F45J50-I/PT
CONN HEADER 32POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N CH 620V 5.5A I2PAKFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf