Microchip Technology PIC18F45K20-I/ML
PIC18F45K20-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45K20-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F45K20-I/ML.pdf
Availability of PIC18F45K20-I/ML
QUANTITY
PIC18F45K20-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45K20-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F45K20-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC18 K-Series
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Plating 04/Jun/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45K20-I/ML
Related LinksPIC18F45, PIC18F45K20-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45K20-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F45K20-I/ML
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SCOTCHLOK BUTT CONN DRY 22-26AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G540 / 30 K / 3% datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 10A TO220FP datasheet.pdf