Microchip Technology PIC18F4610-I/P
PIC18F4610-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4610-I/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18F4610-I/P.pdf
Availability of PIC18F4610-I/P
QUANTITY
PIC18F4610-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4610-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18F4610-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4610-I/P
Related LinksPIC18F4, PIC18F4610-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4610-I/P Details Description
Related parts for PIC18F4610-I/P
POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG/RUN datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 137 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf