Microchip Technology PIC18F46K20T-I/PT
PIC18F46K20T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F46K20T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F46K20T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F46K20T-I/PT
QUANTITY
PIC18F46K20T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F46K20T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F46K20T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWorld's Lowest Power in Sleep MCU: nanoWatt XLP
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F26K20,46K20 28/May/2013
Errata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F46K20T-I/PT
Related LinksPIC18F46, PIC18F46K20T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F46K20T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F46K20T-I/PT
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 235MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf