Microchip Technology PIC18F46K80-E/ML
PIC18F46K80-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F46K80-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F46K80-E/ML.pdf
Availability of PIC18F46K80-E/ML
QUANTITY
PIC18F46K80-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F46K80-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F46K80-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F46K80-E/ML
Related LinksPIC18F46, PIC18F46K80-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F46K80-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F46K80-E/ML
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN TAB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TANT CAP 1.0UF 35.0V 20% datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf