Microchip Technology PIC18F6393T-I/PT
PIC18F6393T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F6393T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F6393T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F6393T-I/PT
QUANTITY
PIC18F6393T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F6393T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F6393T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O50
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F6393T-I/PT
Related LinksPIC18F63, PIC18F6393T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F6393T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F6393T-I/PT
HEX SPACER #8 CPVC 2" datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS R/A T/H datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 16DIP 0.6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf