Microchip Technology PIC18F65K80-E/MR
PIC18F65K80-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F65K80-E/MR
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC18F65K80-E/MR.pdf
Availability of PIC18F65K80-E/MR
QUANTITY
PIC18F65K80-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F65K80-E/MR
Internal Part NumberEIS-PIC18F65K80-E/MR
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size32KB (16K x 16)
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F65K80-E/MR
Related LinksPIC18F65, PIC18F65K80-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F65K80-E/MR Details Description
Related parts for PIC18F65K80-E/MR
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.575V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf