Microchip Technology PIC18F66K90-I/PT
PIC18F66K90-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F66K90-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F66K90-I/PT.pdf
Availability of PIC18F66K90-I/PT
QUANTITY
PIC18F66K90-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F66K90-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F66K90-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F66K90-I/PT
Related LinksPIC18F66, PIC18F66K90-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F66K90-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F66K90-I/PT
IC REG CTRLR PUSH-PULL PWM 8DIP datasheet.pdf
BIT HEX 4MM 0.98" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN WTW SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 160UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf