Microchip Technology PIC18F67K90-I/MRRSL
PIC18F67K90-I/MRRSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F67K90-I/MRRSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC18F67K90-I/MRRSL.pdf
Availability of PIC18F67K90-I/MRRSL
QUANTITY
PIC18F67K90-I/MRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F67K90-I/MRRSL
Internal Part NumberEIS-PIC18F67K90-I/MRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F67K90-I/MRRSL
Related LinksPIC18F67K, PIC18F67K90-I/MRRSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F67K90-I/MRRSL Details Description
Related parts for PIC18F67K90-I/MRRSL
CABINET ALUMINUM 8.69"L X 9.93"W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE RECT 3A 600V 50NS DO-214AA datasheet.pdf