Microchip Technology PIC18F67K90T-I/MRRSL
PIC18F67K90T-I/MRRSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F67K90T-I/MRRSL
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC18F67K90T-I/MRRSL.pdf
Availability of PIC18F67K90T-I/MRRSL
QUANTITY
PIC18F67K90T-I/MRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F67K90T-I/MRRSL
Internal Part NumberEIS-PIC18F67K90T-I/MRRSL
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F67K90T-I/MRRSL
Related LinksPIC18F67K9, PIC18F67K90T-I/MRRSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F67K90T-I/MRRSL Details Description
Related parts for PIC18F67K90T-I/MRRSL
ENCODER OPT 2CH 180LPI STR LEAD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 162 OHM 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 20W datasheet.pdf