Microchip Technology PIC18F85K90-I/PT
PIC18F85K90-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F85K90-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F85K90-I/PT.pdf
Availability of PIC18F85K90-I/PT
QUANTITY
PIC18F85K90-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F85K90-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F85K90-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F85K90-I/PT
Related LinksPIC18F85, PIC18F85K90-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F85K90-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F85K90-I/PT
CAP CER 6.8PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf