Microchip Technology PIC18F85K90T-I/PTRSL
PIC18F85K90T-I/PTRSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F85K90T-I/PTRSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F85K90T-I/PTRSL.pdf
Availability of PIC18F85K90T-I/PTRSL
QUANTITY
PIC18F85K90T-I/PTRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F85K90T-I/PTRSL
Internal Part NumberEIS-PIC18F85K90T-I/PTRSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F85K90T-I/PTRSL
Related LinksPIC18F85K9, PIC18F85K90T-I/PTRSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F85K90T-I/PTRSL Details Description
Related parts for PIC18F85K90T-I/PTRSL
RES SMD 75 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SON datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ARBOR PRESS ASSY/87031 6 datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf