Microchip Technology PIC18F87K90-I/PT
PIC18F87K90-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F87K90-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F87K90-I/PT.pdf
Availability of PIC18F87K90-I/PT
QUANTITY
PIC18F87K90-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F87K90-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F87K90-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
PIC18F87K90 11 MAR 2015 DS DIE REVISION
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F87K90-I/PT
Related LinksPIC18F87, PIC18F87K90-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F87K90-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F87K90-I/PT
SCR 4A 800V TO202-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
M805 8C 8#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
TV 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf