Microchip Technology PIC18LC658T-I/PT
PIC18LC658T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LC658T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LC658T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LC658T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LC658T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LC658T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LC658T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LC658T-I/PT
Related LinksPIC18LC6, PIC18LC658T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LC658T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LC658T-I/PT
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSR 6OUT 15'CORD BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #8 PL-GRIP datasheet.pdf
MODULE TOUCH DIMMING 10A datasheet.pdf