Microchip Technology PIC18LF23K22-I/SS
PIC18LF23K22-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF23K22-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF23K22-I/SS.pdf
Availability of PIC18LF23K22-I/SS
QUANTITY
PIC18LF23K22-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF23K22-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF23K22-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF23K22-I/SS
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF23K22-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF23K22-I/SS Details Description
Related parts for PIC18LF23K22-I/SS
CONN MOD JACK 8P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf