Microchip Technology PIC18LF2455T-I/SO
PIC18LF2455T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2455T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18LF2455T-I/SO.pdf
Availability of PIC18LF2455T-I/SO
QUANTITY
PIC18LF2455T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2455T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2455T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2455T-I/SO
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2455T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2455T-I/SO Details Description
Related parts for PIC18LF2455T-I/SO
IC DAS 12-BIT 100KSPS BUS 28-DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 25A 1000V GBJ datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.51"L X 2.5"W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET SLIDE EXTENSION KIT datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf