Microchip Technology PIC18LF248-I/SO
PIC18LF248-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF248-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18LF248-I/SO.pdf
Availability of PIC18LF248-I/SO
QUANTITY
PIC18LF248-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF248-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18LF248-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF248-I/SO
Related LinksPIC18LF, PIC18LF248-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF248-I/SO Details Description
Related parts for PIC18LF248-I/SO
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf