Microchip Technology PIC18LF24J10-I/SP
PIC18LF24J10-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24J10-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF24J10-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF24J10-I/SP
QUANTITY
PIC18LF24J10-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24J10-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24J10-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18J
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24J10-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF24J10-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24J10-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF24J10-I/SP
IC SENSOR COLOR RGB 5X5-QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO204AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
5707 APPLIANCE INLET FLTR 6A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO216AA datasheet.pdf