Microchip Technology PIC18LF24J50-I/SS
PIC18LF24J50-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24J50-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF24J50-I/SS.pdf
Availability of PIC18LF24J50-I/SS
QUANTITY
PIC18LF24J50-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24J50-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24J50-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24J50-I/SS
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF24J50-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24J50-I/SS Details Description
Related parts for PIC18LF24J50-I/SS
TERM BLOCK PCB 6POS 3.5MM BLACK datasheet.pdf
CONN SCKT SIZE 5 ARINC404/600 AU datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8XDFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf