Microchip Technology PIC18LF24K50-E/SP
PIC18LF24K50-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24K50-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF24K50-E/SP.pdf
Availability of PIC18LF24K50-E/SP
QUANTITY
PIC18LF24K50-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24K50-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24K50-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24K50-E/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF24K50-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24K50-E/SP Details Description
Related parts for PIC18LF24K50-E/SP
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 3A TO220 datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf