Microchip Technology PIC18LF2585-I/SO
PIC18LF2585-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2585-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18LF2585-I/SO.pdf
Availability of PIC18LF2585-I/SO
QUANTITY
PIC18LF2585-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2585-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2585-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2585-I/SO
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2585-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2585-I/SO Details Description
Related parts for PIC18LF2585-I/SO
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-6 datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 1.0M datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONNECTION RAIL 2POS SILVER datasheet.pdf
CABLE 3POS SOCKET STR 10M datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK ISO PWM 10MSOP datasheet.pdf
330UF 16V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf