Microchip Technology PIC18LF43K22-I/MV
PIC18LF43K22-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF43K22-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC18LF43K22-I/MV.pdf
Availability of PIC18LF43K22-I/MV
QUANTITY
PIC18LF43K22-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF43K22-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18LF43K22-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF43K22-I/MV
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF43K22-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF43K22-I/MV Details Description
Related parts for PIC18LF43K22-I/MV
FIXED IND 22NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR 8TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 3.3A (Switch) 36-QFN (5x6) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 36.8VC D0221AC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 91K OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf