Microchip Technology PIC18LF43K22T-I/MV
PIC18LF43K22T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF43K22T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC18LF43K22T-I/MV.pdf
Availability of PIC18LF43K22T-I/MV
QUANTITY
PIC18LF43K22T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF43K22T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18LF43K22T-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF43K22T-I/MV
Related LinksPIC18LF43, PIC18LF43K22T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF43K22T-I/MV Details Description
Related parts for PIC18LF43K22T-I/MV
FIXED IND 470UH 2.3A 124 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 2000MA SGL E T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM TIN FEMALE CRIMP 14-16AWG datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
RES 225 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf