Microchip Technology PIC18LF43K22T-I/PT
PIC18LF43K22T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF43K22T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF43K22T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF43K22T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF43K22T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF43K22T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF43K22T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF43K22T-I/PT
Related LinksPIC18LF43, PIC18LF43K22T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF43K22T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF43K22T-I/PT
IC MULTIPLEXER 32X1 48LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
RES 156 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC 214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf