Microchip Technology PIC18LF4420T-I/ML
PIC18LF4420T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4420T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF4420T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF4420T-I/ML
QUANTITY
PIC18LF4420T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4420T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4420T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4420T-I/ML
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4420T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4420T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF4420T-I/ML
FIXED IND 680UH 170MA 7.32 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 179W TO247-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER LAPTOP 17.0" datasheet.pdf