Microchip Technology PIC18LF4423T-I/ML
PIC18LF4423T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4423T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF4423T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF4423T-I/ML
QUANTITY
PIC18LF4423T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4423T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4423T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4423T-I/ML
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4423T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4423T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF4423T-I/ML
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.8W AB TO263-9 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INFEED TRACK COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
KIT PSOC 4200 PROGRAMMING datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf