Microchip Technology PIC18LF448-I/L
PIC18LF448-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF448-I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC18LF448-I/L.pdf
Availability of PIC18LF448-I/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF448-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF448-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC18LF448-I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF448-I/L
Related LinksPIC18LF, PIC18LF448-I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF448-I/L Details Description
Related parts for PIC18LF448-I/L
CABLE DB9M-DB9F 2M GREY datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IMPACT DC 4X16 GL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 100MA OUT datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
L-TEK F 4POS SIL CBL CONN datasheet.pdf