Microchip Technology PIC18LF4480T-I/PT
PIC18LF4480T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4480T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4480T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4480T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4480T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4480T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4480T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4480T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4480T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4480T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4480T-I/PT
PC TERM BLOCK 5.08MM 2POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
POT 50 OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
BUZ 10.16HP/09/180F AG BK datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf