Microchip Technology PIC18LF44K22-I/P
PIC18LF44K22-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF44K22-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18LF44K22-I/P.pdf
Availability of PIC18LF44K22-I/P
QUANTITY
PIC18LF44K22-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF44K22-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18LF44K22-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
Assembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF44K22-I/P
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF44K22-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF44K22-I/P Details Description
Related parts for PIC18LF44K22-I/P
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf