Microchip Technology PIC18LF4585T-I/PT
PIC18LF4585T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4585T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4585T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4585T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4585T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4585T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4585T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4585T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4585T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4585T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4585T-I/PT
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLR 3/32" X 4' datasheet.pdf
SSD 288GB SCSI datasheet.pdf
PNEU HEAD CRIMPING 2AWG AMPOWER datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 19POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf