Microchip Technology PIC18LF458T-I/L
PIC18LF458T-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF458T-I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC18LF458T-I/L.pdf
Availability of PIC18LF458T-I/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF458T-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF458T-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC18LF458T-I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C