Microchip Technology PIC18LF45K22-E/MV
PIC18LF45K22-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF45K22-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC18LF45K22-E/MV.pdf
Availability of PIC18LF45K22-E/MV
QUANTITY
PIC18LF45K22-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF45K22-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18LF45K22-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF45K22-E/MV
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF45K22-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF45K22-E/MV Details Description
Related parts for PIC18LF45K22-E/MV
RELAY SOFTSTOP 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf