Microchip Technology PIC18LF45K80-I/ML
PIC18LF45K80-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF45K80-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF45K80-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF45K80-I/ML
QUANTITY
PIC18LF45K80-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF45K80-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF45K80-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF45K80-I/ML
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF45K80-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF45K80-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF45K80-I/ML
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 12W PENTAWATT5 datasheet.pdf
JUMPER XHL MACRO HOOK 60" SET/10 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 80W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf