Microchip Technology PIC18LF6622-I/PT
PIC18LF6622-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6622-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6622-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6622-I/PT
QUANTITY
PIC18LF6622-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6622-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6622-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3936 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6622-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6622-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6622-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6622-I/PT
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 45MM X 45MM X 14.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf