Microchip Technology PIC18LF6628-I/PT
PIC18LF6628-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6628-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6628-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6628-I/PT
QUANTITY
PIC18LF6628-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6628-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6628-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size96KB (48K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6628-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6628-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6628-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6628-I/PT
CONN RECEPT 14POS 10MM F/H datasheet.pdf
LOCKWASHER INTERNAL TOOTH .622" datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 41A 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES 542K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf