Microchip Technology PIC18LF6723-I/PT
PIC18LF6723-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6723-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6723-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6723-I/PT
QUANTITY
PIC18LF6723-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6723-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6723-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6723-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6723-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6723-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6723-I/PT
CONN SOCKET NO STRIP GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 6X6X18" datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SW 1A 100V 150NS DO-204AL datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf