Microchip Technology PIC18LF8393-I/PT
PIC18LF8393-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF8393-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18LF8393-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF8393-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF8393-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF8393-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF8393-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O66
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF8393-I/PT
Related LinksPIC18LF8, PIC18LF8393-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF8393-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF8393-I/PT
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CER RESONATOR 16.93MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MAXQ SERIAL/JTAG EVAL BOARD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 10A 14.27 MOHM datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WRM WHT 1000LM 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 1MSPS 8SOIC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BLT 5.08/08/180LH SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf