Microchip Technology PIC24EP128GP204T-E/ML
PIC24EP128GP204T-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP128GP204T-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24EP128GP204T-E/ML.pdf
Availability of PIC24EP128GP204T-E/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24EP128GP204T-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP128GP204T-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24EP128GP204T-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP128GP204T-E/ML
Related LinksPIC24EP128, PIC24EP128GP204T-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP128GP204T-E/ML Details Description
Related parts for PIC24EP128GP204T-E/ML
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RETAINER FOR PND 24POS datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
SQUIB CONN HSG IIDIA datasheet.pdf
RED RND FLAT BLUE BLUE DIFF TAB datasheet.pdf
MNTNG KIT B,C,D,E,F FOR MCO305 datasheet.pdf
ANT BIDIRECT 5DBI 12"RG-142 NFEM datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 12 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf