Microchip Technology PIC24EP512GP204-H/TL
PIC24EP512GP204-H/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP512GP204-H/TL
Brief Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC24EP512GP204-H/TL.pdf
Availability of PIC24EP512GP204-H/TL
QUANTITY
PIC24EP512GP204-H/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP512GP204-H/TL
Internal Part NumberEIS-PIC24EP512GP204-H/TL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Document Revision 27/Sep/2013
Standard Package61
SeriesPIC® 24EP
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size512KB (170K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP512GP204-H/TL
Related LinksPIC24EP512, PIC24EP512GP204-H/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP512GP204-H/TL Details Description
Related parts for PIC24EP512GP204-H/TL
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BEZEL SWITCH WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
COAX CABLE 7/16 MALE/MALE 24" datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf