Microchip Technology PIC24F08KA101-I/SO
PIC24F08KA101-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KA101-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC24F08KA101-I/SO.pdf
Availability of PIC24F08KA101-I/SO
QUANTITY
PIC24F08KA101-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KA101-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KA101-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KA102 Datasheet/Errata Update 30/Jan/2014
PIC24F16KA102 Errata/Datasheet Update 15/Apr/2014
Dataheet/Errata Update 10/Jul/2014
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KA101-I/SO
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KA101-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KA101-I/SO Details Description
Related parts for PIC24F08KA101-I/SO
STR ACT DAHT COAXICON datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL16-14AWG1/4 datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST EXTEND 10POS T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 437 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf