Microchip Technology PIC24F08KA102-I/ML
PIC24F08KA102-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KA102-I/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KA102-I/ML.pdf
Availability of PIC24F08KA102-I/ML
QUANTITY
PIC24F08KA102-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KA102-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KA102-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
PCN Design/SpecificationPIC24F16KA102 Datasheet/Errata Update 30/Jan/2014
PIC24F16KA102 Errata/Datasheet Update 15/Apr/2014
Dataheet/Errata Update 10/Jul/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KA102-I/ML
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KA102-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KA102-I/ML Details Description
Related parts for PIC24F08KA102-I/ML
CAP TANT POLY 330UF 3V 2917 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 20SSOP datasheet.pdf
ESD HANDLER 18-1/4X20X2-1/4 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TMBS datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL datasheet.pdf