Microchip Technology PIC24F08KA102-I/SP
PIC24F08KA102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KA102-I/SP
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24F08KA102-I/SP.pdf
Availability of PIC24F08KA102-I/SP
QUANTITY
PIC24F08KA102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KA102-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KA102-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
PCN Design/SpecificationPIC24F16KA102 Datasheet/Errata Update 30/Jan/2014
PIC24F16KA102 Errata/Datasheet Update 15/Apr/2014
Dataheet/Errata Update 10/Jul/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 13/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KA102-I/SP
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KA102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KA102-I/SP Details Description
Related parts for PIC24F08KA102-I/SP
TVS DIODE 40VWM 84VC SMA datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP FIT IEC TWIN FUSED INLET datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 135 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf