Microchip Technology PIC24F08KL201T-I/MQ
PIC24F08KL201T-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL201T-I/MQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL201T-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL201T-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL201T-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL201T-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL201T-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL201T-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL201T-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL201T-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL201T-I/MQ
CAP MICA 470PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16S/AE16G/HDP16S datasheet.pdf
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR24S/AE24G/CDR24S datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf