Microchip Technology PIC24F08KL301-I/SS
PIC24F08KL301-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL301-I/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC24F08KL301-I/SS.pdf
Availability of PIC24F08KL301-I/SS
QUANTITY
PIC24F08KL301-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL301-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL301-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL301-I/SS
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL301-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL301-I/SS Details Description
Related parts for PIC24F08KL301-I/SS
D-SUB CABLE - MMU15K/MC16M/X datasheet.pdf
IC TX/RX RS-232 5V 15KV 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ DL 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 20pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf