Microchip Technology PIC24F08KL301T-I/MQ
PIC24F08KL301T-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL301T-I/MQ
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL301T-I/MQ.pdf
Availability of PIC24F08KL301T-I/MQ
QUANTITY
PIC24F08KL301T-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL301T-I/MQ
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL301T-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Cost PIC24F KL Family Overview
Bluetooth Audio Development Platform
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL301T-I/MQ
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL301T-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL301T-I/MQ Details Description
Related parts for PIC24F08KL301T-I/MQ
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK PWR VERT BLACK TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
CABLE SMB R/A PLUG-STR PLUG 24" datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BEIGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20% 35V SMD datasheet.pdf