Microchip Technology PIC24F08KL402-E/ML
PIC24F08KL402-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL402-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC24F08KL402-E/ML.pdf
Availability of PIC24F08KL402-E/ML
QUANTITY
PIC24F08KL402-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL402-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL402-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL402-E/ML
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL402-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL402-E/ML Details Description
Related parts for PIC24F08KL402-E/ML
BATTERY PACK NIMH 12V 1500 MAH datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ULT LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 22POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 1.04A 50W datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf