Microchip Technology PIC24F08KL402-E/SP
PIC24F08KL402-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL402-E/SP
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24F08KL402-E/SP.pdf
Availability of PIC24F08KL402-E/SP
QUANTITY
PIC24F08KL402-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL402-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL402-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL402-E/SP
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL402-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL402-E/SP Details Description
Related parts for PIC24F08KL402-E/SP
RES SMD 365 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO-220F datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 220A TO-244 datasheet.pdf